Kožní nemoci a diagnózy

V dermatologii stanovujeme diagnózu především z klinického obrazu nemoci, (mnoho kožních chorob má vzhledově typický projev), jednoznačně dle histologického vyšetření, kdy se chirurgicky odebere vzorek z atologického kožního ložiska a následně se mikroskopicky vyšetřuje, a s použitím dalších pomocných laboratorních nálezů (komplexnost dermatologického vyšetření).
Rozlišujeme tyto druhy fototypů pokožky:
Fototyp č. 1
velmi světlá kůže
rezavé vlasy
modré až zelené oči
keltský typ
Zarudnutí po:
10 min.* na přímém slunci.
Fototyp č. 2
světlá kůže
světlé vlasy
zelené až hnědé oči
světlokožní evropský typ
Zarudnutí po:
20 min.* na přímém slunci.
Fototyp č. 3
mírně světlá kůže
tmavěplavé až tmavé vlasy, hnědé oči
tmavěkožní evropský typ
Zarudnutí po:
30 min.* na přímém slunci.
Fototyp č. 4
tmavá kůže
tmavé vlasy
tmavěhnědé oči
Zarudnutí po:
45 min.* na přímém slunci.
* tento čas odpovídá slunečním podmínkám ve střední Evropě ve výšce moře, 20. června ve 12:00 hodin, bez použití ochranných krémů.

Vaši zvýšenou pozornost proto zasluhuje každá nová pigmentová léze-skvrna nebo přítomné mateřské znaménko, které se rychle poslední dobou mění!!!

Změna pigmentové skvrny (metoda ABCD)


Symetrické

A. Asymetrie
Asymetrické

Pravidelné
B. Boards (okraje)
Nepravidelné

Jednobarevné
C. Couleur (barva)
Vícebarevné

< 5mm
D. Dimension (rozměr)
> 5mm
Při nejmenší pochybnosti ihned vyhledejte kožního lékaře. NEVÁHEJTE!
Vytisknout stránku Vytisknout stránku

Nejčastějšími kožními nemocemi jsou různé typy ekzémů včetně profesionálních dermatóz, polékové reakce - lékové exanthémy, jakožto nežádoucí vedlejší účinky užívaných léčiv, infekční nemoci - kožní plísně, varikózní komplex - bércové vředy jako součást CHVI (chronická venózní insuficience) a nejnebezpečnější skupina kožních nádorů.

Časté a neméně závažné jsou stoupající kožní nemoci jako je lupénka, lichen, puchýřnaté projevy. Neméně závažné jsou proto, že mají chronicky stagnující a opakující se charakter, jsou často torpidní-odolné a úporné-léčbě vzdorující, nebo na léčbu rezistentní a my i přes vědecký pokrok stále nemáme k dispozici kauzální lék, jelikož jejich příčina není jednoznačně určena. Naším terapeutickým cílem je proto dosáhnout co nejdelšího bezpříznakového  klidového období, tzv. remise onemocnění.

V posledním období se vědecky prokázala škodlivost slunečního záření, a proto je důležitá podrobná edukace (poučení) nejen našich pacientů, ale i široké veřejnosti, protože MELANOM, tato nejzávažnější nejenom kožní, ale i onkologická choroba, se může objevit u kohokoli z NÁS!

Každý z nás reaguje na sluneční záření jinak. Závísí to od fototypu jeho pokožky (zpravidla světlé fototypy slunce snášejí hůře, tmavé fototypy lépe), ale pro všechny platí, že vystavení pokožky slunci, v důsledku nadměrné expozice může vést nejenom k úžehu-úpalu a spálení kůže, ale právě i k výše uvedené rakovině kůže-melanomu.


Ukázky melanomů:

Webdesign Michal Škrabálek   CalmCube2 CMS
Vytisknout stránkuMapa stránek© 2024 Pomáháme kůži. Počet návštěv: 486134 (25071)